Pierwsza Świeca 2019

W sobotni wieczór 30. listopada, wigilię adwentu, w naszej parafii odbyło się doroczne spotkanie „Pierwsza Świeca”, podczas którego, zgodnie z  naszym zwyczajem, na wieńcu adwentowym zapaliliśmy pierwszą z czterech świec symbolizujących przybliżające się święta Narodzenia Pańskiego i stale przychodzącą do nas w Chrystusie światłość. W spotkaniu, uwieńczonym nocowaniem na parafii, brało udział ponad 20 najmłodszych członków naszej parafii wraz z rodzicami.

Tegoroczna „Pierwsza Świeca” rozpoczęła się rodzinnym nabożeństwem wieczornym poprowadzonym przez naszego katechetę Filipa Lipińskiego. W kręgu, pośród przyciemnionego kościoła można było usłyszeć wspólny śpiew pieśni dobrze znanych z lekcji religii i szkół niedzielnych. Motywem przewodnim nabożeństwa była ciemność i przełamująca ją światłość. Tak, jak w dawnych czasach ludzie gromadzili się przy świetle ogniska, żeby poczuć się bezpiecznie i móc tworzyć wspólnotę, tak i Chrystus jest naszym światłem, które gromadzi ludzi we wspólnocie, daje poczucie bezpieczeństwa i ciepła. Ludzie potrzebują tego światła także po to, żeby rozświetliło  – nie przezywać kolegów i koleżanek z przedszkola, szkoły, czy pracy, nie rozpowiadać o nich krzywdzących plotek, nie być dla innych niemiłym i nie robić im krzywdy. Symbolicznie, w trakcie rozważania biblijnego (Iz 9,1; J 1, 1-5; 1J 2, 9-10) światło „wędrowało” przez cały kościół, aż „dotarło” do wieńca adwentowego, aby rozświetlić pierwszą świecę adwentową.

Po nabożeństwie zarówno dla młodych, jak i tych nieco starszych członków parafii odbyły się warsztaty adwentowe. Grupa młodszych dzieci pod opieką Elżbiety i Zuzanny Jen dekorowała pierniki. Grupa starsza z kolei wraz z Sandrą Śliwką-Lipińską, Rafałem Krauze i Anną Brodą dodatkowo przygotowywała bombki choinkowe. Rodzice z kolei brali udział w spotkaniu prowadzonym przez ks. Marcina Kotasa oraz Filipa Lipińskiego, podczas którego obaj prelegenci wyjaśnili istotę adwentu oraz omówili historię zwyczajów adwentowych i świątecznych praktykowanych w Kościołach ewangelickich – wieniec adwentowy, choinkę, gwiazdę morawską (herrnhucką) oraz kolędowanie. Spotkaniu towarzyszyło wspólne śpiewanie „klasyków” ze śpiewnika „Chwalmy Pana”.

Po intensywnej pracy oraz owocnym śpiewaniu na uczestników spotkania czekała gorąca pizza. Następnie młodsza część uczestników „Pierwszej Świecy” jeszcze przez jakiś czas w dobrym wesoło brykała po centrum parafialnym, po czym udała się na spoczynek w pokojach gościnnych.

Następnego ranka uczestnicy zjedli wspólne śniadanie, a potem wzięli udział w nabożeństwie z okazji 1. Niedzieli Adwentu. Po nabożeństwie odbył się kiermasz przygotowywanych przez dzieci pierników i bombek choinkowych.

  • 1