Warsztaty „Zmierz się ze swoim lękiem” 12.01.2020

Zapraszamy do udziału w warsztatach pt. „Zmierz się ze swoim lękiem”, prowadzonych przez ks. prof. Marka Jerzego Uglorza.
Niedziela, 12.01.2020, godz. 11:30-16:30
Koszt udziału: 60zł
Zapisy w kancelarii parafialnej

Ziemia nigdy nie była specjalnie spokojna a ludzkie życie bezpieczne. Minione pokolenia zapewne żyły w większym zagrożeniu i pod wpływem wielu uzasadnionych powodów do lęku, a pomimo tego współczesne pokolenie wydaje się być szczególnie zalęknione.

W przeciwieństwie do przodków, chociaż nie doświadczamy wielu realnych zagrożeń, coraz powszechniej przenosimy je w przestrzeń naszej wyobraźni i boimy się nie tego, co realnie jest, ale tego, czym straszą nas nasze myśli. Jednocześnie tracimy umiejętność odpowiedniego serwisowania naszej psychiki i dlatego doświadczmy permanentnego stresu. W obliczu zmian na geopolitycznej i społecznej mapie świata, a także w efekcie zmian klimatycznych, coraz większa część z nas żyje w ciągłym napięciu oraz lęku, którego przyczyn nie jesteśmy w stanie w ogóle wskazać. Mimo wszystko lęk nas nie opuszcza i pozbawia radości życia.

Lęk jest skrajnie negatywną emocją. Nie przepracowany skutkuje stresem psychicznym i komórkowym, dlatego jest przyczyną wielu chorób i problemów społecznych.

Mimo wszystko energię świadomie przeżywane lęku można wykorzystać do duchowego rozwoju i poprawy samopoczucia. Otóż słowo emocje pochodzi z łacińskiego e-movere – poruszać. Emocje są życiową energią, odczuwaną cieleśnie. Obserwując ciało można świadomie przeżywać emocje, a w konsekwencji zarządzać energią chi.

Można kierować tę energię z dołu ku górze przez odpowiednie ćwiczenia, dietę, oddychanie, rytuały. To wszystko jest bardzo dobre i zdrowe. Jeśli jednak nie zmieni się przekonań na temat życia, ani oceny tego, co nas w życiu spotyka, można nigdy nie zakosztować owoców tej pracy i poczuć się oszukanym.

Jednak przede wszystkim emocja lęku jest zaproszeniem do duchowych poszukiwań i umocnienia zaufania. Ufność jest bowiem energią skrajnie przeciwną energii lęku. Obie są jakby brzegami spokojnie płynącego nurtu życia. Pomiędzy nimi warto szukać energetycznej i zdrowotnej równowagi.

Zapraszam na warsztaty pracy z lękiem. Uwagę poświęcimy fundamentalnemu i pierwotnemu lękowi przed śmiercią, ponieważ nadaje wartość i znaczenie wszystkim pozostałym lękom. Zobaczymy też związek lęku z zaufaniem, wreszcie nauczymy się, w jaki sposób praktyczne można kontrolować energię lęku.

  • 0