Zimowa sesja Instytutu Pastoralnego w Poznaniu 13-18.01.2020

W dniach 13-18 stycznia 2020 roku młodzi duchowni oraz praktykanci Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP uczestniczyli w zimowej sesji Instytutu Pastoralnego w Poznaniu.

Kursanci poznawali historię i współczesną działalność Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, którą zaprezentował dr Michał Jadwiszczok, a z Pawłem Łukaszem Nowakowskim analizowali zagadnienie „Konwersja – jednorazowe wydarzenie czy sposób na życie?”. Z uczestnikami Instytutu spotkał się także biskup Kościoła Jerzy Samiec, omawiając sposoby realizacji wizji Kościoła na najbliższe dziesięciolecie.

Podczas zajęć z teologii praktycznej z bp. Adrianem Korczago duchowni i praktykanci dyskutowali o liturgicznych eksperymentach, planach i wizjach dotyczących zarządzania parafią, ćwiczyli również krótkie formy homiletyczne i analizowali różnorakie przypadki duszpasterskie. Z ks. Marcinem Kotasem, proboszczem poznańskiej parafii omawiali protokoły rozmów duszpasterskich pod kątem superwizyjnym.

W ramach zajęć uczestnicy wyruszyli pociągiem do Gniezna, gdzie spotkali się z arcybiskupem Wojciechem Polakiem, prymasem Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce dyskutując o historii prymasostwa oraz obecnej sytuacji ekumenicznej w naszym kraju u progu kolejnego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, a także zwiedzili katedrę gnieźnieńską i Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie.

Kursanci odwiedzili ponadto Dom Medialny Święty Wojciech, wraz z Krzysztofem Grządzielskim, dziennikarzem Radia Emaus, poznawali zasady medialnego przekazu oraz próbowali swoich sił w studiu radiowym. Spotkali się także z ks. dr. Tomaszem Siudą, prezesem spółki Dom Medialny św. Wojciecha oraz Adamem Piochem, certyfikowanym mówcą, który omówił metodę storytellingu.

Duchowni oraz praktykanci wzięli także udział w poznańskim rozpoczęciu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Forcie VII (KL Posen), miejscu kaźni Wielkopolan, gdzie Słowo Boże rozważał bp Adrian Korczago.

Nie zabrakło ponadto przedsięwzięć kulturalnych – kursanci obejrzeli operę „Wesele Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta w Teatrze Wielkim oraz sztuki teatralne: „Na obraz i podobieństwo swoje” Piotra Trojana w Teatrze Nowym oraz „Odys” Eweliny Marciniak i Marcina Cecko w Teatrze Polskim.

Modlitwy podczas instytutu prowadzili Mateusz Mendroch, Filip Lipiński, Sebastian Madejski oraz Bartłomiej Polok.

Źródło: Portal internetowy Diecezji Cieszyńskiej KEAwRP  (wgląd: 22.01.2020)
Fotografie: ks. Piotr Sztwiertnia

  • 0