Wycieczka do Pragii

Kontynuując tradycję parafialnych wycieczek, także i w tym roku poznańscy parafianie postanowili „wyruszyć w świat”. W roku ubiegłym mieliśmy okazję podróżować śladami Marcina Lutra. W tym, nasze kroki skierowaliśmy na południe. Odwiedziliśmy naszych południowych sąsiadów – Czechów. Wszystko dlatego, że celem naszej wycieczki była Praga, zwiedzana śladami Jana Husa, która odbyła się w dniach 10-12 września br. Wzięła w niej udział grupa prawie 30 parafian.

 

Wycieczkę rozpoczęliśmy w nocy z czwartku na piątek. Gdy rano dotarliśmy na miejsce od razu ruszyliśmy na zwiedzanie miasta. Pierwszego dnia zwiedziliśmy zamek – Hradczany, a także stare miasto. W sobotę natomiast wyruszyliśmy w wycieczkę śladami Jana Husa i miejsc związanych z czeskim reformatorem. Po obiedzie ruszyliśmy oglądać jedną z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich w Europie. Praga jest jedynym miastem, gdzie nie zniszczono nawet jednej synagogi czy cmentarza żydowskiego. Ponieważ w niedzielę musieliśmy wcześnie wyjechać już w sobotę wieczorem zebraliśmy się na nabożeństwie. W niedzielę, zanim dotarliśmy bezpiecznie do domu zatrzymaliśmy się jeszcze w dwóch miejscach. Najpierw w jednym z najładniejszych europejskich zamków ? Karlstein, a później już po polskiej stronie w kościele Pokoju w Jaworze, który wraz z kościołem w Świdnicy wpisany jest na listę dziedzictwa UNESCO. Posileni smacznym obiadem mogliśmy wyruszyć w dalszą drogę powrotną do domu.

 

Cieszymy się, że już kolejny raz dane nam było wspólnie spędzić czas, zwiedzając przy tym ciekawe miejsca związane z ewangelicyzmem. Z niecierpliwością oczekujemy już kolejnej przyszłorocznej wycieczki.

 

xWP

  • 0