Forum Młodzieży Ewangelickiej 2010

W Forum Młodzieży Ewangelickiej, zwołanym przez Ogólnopolskiego Duszpasterza Młodzieży, które odbyło się 12-13 listopada 2010 r. w Warszawie, wzięło udział 38 osób z całej Polski. Wśród nich znaleźli się: trzej Diecezjalni Duszpasterze Młodzieży (z diecezji: pomorsko-wielkopolskiej, mazurskiej i cieszyńskiej); czterej księża, katecheta, dwóch studentów Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz delegaci grup młodzieżowych z 19 parafii. Do stolicy przyjechali, by rozmawiać, planować, działać, uczyć się od siebie nawzajem.

? Rozpoczęliśmy w piątek kolacją, po czym udaliśmy się do sali synodalnej, w której miało miejsce oficjalne rozpoczęcie połączone z nabożeństwem spowiednio-komunijnym. Wieczorem mieliśmy czas trochę się poznać i porozmawiać o tym, czego oczekujemy, jak powinna wyglądać praca duszpasterza młodzieży i posłuchać, jak się ?sprawy mają? w poszczególnych diecezjach.W sobotę po śniadaniu spotkaliśmy się, by wspólnie się modlić i śpiewać. Później razem z księżmi dzieliliśmy się tym, z jakimi trudnościami spotykamy się w parafiach. W czasie warsztatów pracowaliśmy nad statutem organizacji młodzieżowej i mieliśmy okazję posłuchać ciekawych pomysłów na pracę młodzieżową. Po krótkiej przerwie rozpoczęliśmy głosowanie nad powołaniem do życia organizacji młodzieżowej, nad którą prace trwały od jesieni 2009 r.? relacjonuje Justyna Czyż, delegatka parafii Wisła-Centrum.

W czasie forum zatwierdzono statut i wybrano komitet założycielski Stowarzyszenia Ewangelickiego ?Akcja Młodzież?. (W Polsce prawo do swobodnego zrzeszania się jest jednym z podstawowych praw obywatelskich, jest prawem zagwarantowanym konstytucyjnie. Zgodnie z tym prawem, wszyscy mamy możliwość, by realnie uczestniczyć w życiu publicznym.)

? Forum dało mi możliwość poszerzenia horyzontów, wymiany doświadczeń. Choć krótko, to myślę, że warto było spotkać się z ludźmi zaangażowanymi w pracę z młodzieżą, porozmawiać i po prostu uczestniczyć w tym kościele czynnie. Za nami Rok Młodzieży przed nami kolejny, ale chcemy, tak jak zachęcają nas do tego hasła roku, ?nie trwożyć się, nie dać się zwyciężyć złu, ale wierzyć w Boga i zło dobrem zwyciężać? ? podsumowuje Justyna.

Tekst i zdjęcie: Katarzyna Wesner-Macura

  • 0