Diecezjalne Rekolekcje Adwentowe w Wittenberdze

Diecezjalne Rekolekcje Adwentowe w Wittenberdze 17-19 XII 2010

Adwent to czas wyjątkowy. Czas refleksji, zadumy i skupienia. Dlatego też młodzież z Diecezji Pomorsko ? Wielkopolskiej postanowiła na chwilę oderwać się od codzienności i wspólnie spędzić miły i wartościowy weekend. Tym bardziej, że miejsce, w którym się one odbywały jest wyjątkowe.

Po długiej, całonocnej podróży bezpiecznie dotarliśmy na miejsce. Nikomu jednak nie chciało się spać. W końcu tyle wspaniałych miejsc do odwiedzenia, a tak mało czasu. Po smacznym śniadaniu rozpoczęliśmy dzień od porannej modlitwy. Mówiliśmy o adwencie jako o czasie oczekiwania na Boże Narodzenie. Wspólnie szukaliśmy w Biblii starotestamentowych proroctw dotyczących Mesjasza i zastanawialiśmy się w jaki sposób zostały one wypełnione. Wysłuchaliśmy także referatu p. dr Małgorzaty Grzywacz pod tytułem: ?Zwyczaje świąteczne krajów niemieckojęzycznych a dziedzictwo ewangelicyzmu?, z którego mogliśmy dowiedzieć się bardzo wiele na temat bogatych adwentowych i świątecznych tradycji krajów ewangelickich.

Po modlitwie przyszedł czas na zwiedzanie miasta. Dla wielu z nas były to pierwsze odwiedziny w mieście Marcina Lutra. Na początku odwiedziliśmy muzeum znajdujące się w domu Reformatora. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści pani przewodniczki oglądając ciekawe ekspozycje. Kolejnym przystankiem na naszym szlaku były dwa ważne dla reformacji kościoły: miejski, w którym Marcin Luter głosił kazania, a pierwszym proboszczem był Jan Bugenhagen, oraz zamkowy gdzie znajduje się grób wittenberskiego Reformatora.

Ponieważ siarczysty mróz sięgający nawet do ? 15 stopni dawał się we znaki szybko wróciliśmy do naszego schroniska, aby ogrzać się i posilić ciepłym obiadem. Kiedy nabraliśmy już sił ruszyliśmy na rynek miejski gdzie odbywał się tradycyjny adwentowy jarmark. Niezwykła świąteczną atmosfera i stragany uginające się od przepysznych smakołyków oraz słodyczy sprawiły, że popołudnie minęło bardzo szybko i nikt nie narzekał na mróz.

Wieczorem po kolacji ponownie zebraliśmy się na modlitwie. Tym razem prowadził ją p. Dawid Sabara, który mówił o adwencie jako oczekiwaniu na powtórne przyjście Pana Jezusa. Wieczorem jeszcze raz ruszyliśmy na spacer by nacieszyć się przepiękną wittenberską nocą.

Niedzielę rozpoczęliśmy od spowiednio – komunijnego nabożeństwa. Później ruszyliśmy w drogę powrotną zahaczając jednak o Magdeburg, gdzie zwiedziliśmy jedną z najstarszych i największych katedr w Niemczech, która nieprzerwanie od czasów Reformacji jest siedzibą ewangelickich biskupów. Oczywiście nie obyło się także bez marburskiego jarmarku adwentowego, który był jeszcze większy niż w Witteberdze.

Po kilku godzinach jazdy dotarliśmy bezpiecznie do Polski. Zmęczeni, ale szczęśliwi z tego, że mogliśmy znów się spotkać, wspólnie przeżywać czas adwentu, poznawać dziedzictwo reformacji, a przede wszystkim budować silną i zżytą grupę.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten wyjazd był możliwy.

  • 0