Wycieczka

do Hanoweru

Parafialna wycieczka do Hanoweru

W dniach 25-27 września, odbyła się parafialna wycieczka do naszej partnerskiej parafii  Marktkirche w Hanowerze. Trzy bardzo intensywne dni, ale pełne wrażeń.

W drodze do Hanoweru nasza 29 osobowa grupa zatrzymała się w Wolfsburgu. Miasto, kojarzone głównie  z fabryką Volkswagena, posiada także inne atrakcje. Phaeno – centrum nauki, to tutaj skierowaliśmy nasze pierwsze kroki. Wymarzone miejsce dla dzieci, ale również dorosłych, gdzie wszystkiego trzeba dotknąć i spróbować na własnej skórze. W empiryczny sposób można poznać i zrozumieć prawa przyrody, które żądzą światem. Następnym punktem wycieczki był „Autostadt”, czyli miasto motoryzacji i rozrywki. Na ponad 28 ha rozmieszczone są pawilony różnych marek samochodowych. Od zabytkowych, po nowoczesne ładowane prądem.

W międzyczasie spotkaliśmy się z chórem „Gospelfriends”, który w czerwcu gościł w naszej parafii. Na pożegnanie przygotował dla nas bardzo miłą niespodziankę. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśń  „Nim świt obudzi noc dotykiem ciepłych mgieł” i to  po polsku!

Kolejne dwa dni spędziliśmy w Hanowerze. W sobotnie dopołudnie, udaliśmy się w towarzystwie superintendenta Wolframa Bacha do Urzędu Miasta, gdzie zostaliśmy bardzo miło podjęci przez burmistrza Thomasa Hermanna. Oprócz tego wjechaliśmy krzywą windą na kopułę ratusza, skąd roztacza się widok na miasto. Po południu pojechaliśmy do Sealife, czyli wielkiego akwarium, w którym można podziwiać piękno podwodnego świata. Ważnym elementem naszej wycieczki były odwiedziny w parafii Herrenhausen-Leinhausen. Superintendent Karl Ludwig Schmidt pokazał nam kościół i opowiedział o parafii.  Późniejsze rozmowy toczące się podczas wspólnego grila były możliwością  wymiany doświadczeń, ukazały nam, inny wymiar życia parafialnego w Niemczech. W niedzielę uczestniczyliśmy w nabożeństwie w Marktkirche, gdzie zostaliśmy przywitani przez superintendenta Thomasa Hoeflicha. Tak pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną, gdyż jak mówi przysłowie: ” wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”.

  • 1