Sekretna Misja Kobiet

Sekretna Misja Kobiet

15 listopada Sekretna Misja Kobiet została zakończona – panie w Pobe Mengao (w Burkina Faso w Afryce Zachodniej) otrzymały zebraną w Polsce bieliznę. Do Polski dotarły zdjęcia, a także słowa Mamouny Ganame – z kobiecego stowarzyszenia „Dofre Hansi”: „Wszystkie kobiety ogromnie się cieszą z tego, co dla nas zrobiliście. Dzisiaj bardzo się cieszyliśmy rozdając bieliznę. Starczyło dla wszystkich”.

Sekretna Misja Kobiet została zorganizowana w odpowiedzi na prośbę mieszkanek Burkina Faso, aby pomóc im zdobyć bieliznę. W ciągu trzech miesięcy w Polsce na apel Centrum Misji i Ewangelizacji (jednostki Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP) zebrano 4224 pary majtek, 1898 biustonoszy, 368 podkoszulek. W akcję zaangażowały się lokalne koordynatorki w 25 miastach. Do Afryki wysłano w sumie 260 kilogramów bielizny dla pań w różnym wieku począwszy od nastolatek.

Jedną z osób odpowiedzialnych za rozdawanie bielizny na miejscu była Mamouna Ganame z kobiecego stowarzyszenia „Dofre Hansi”. W języku moore nazwa stowarzyszenia oznacza „Niech Bóg pomoże”. To właśnie wiadomość o tym, że kobiety w Burkina Faso, pomimo bardzo trudnej sytuacji społecznej i materialnej potrafią zjednoczyć się i wzajemnie wspierać, sprowokowała powstanie Sekretnej Misji Kobiet oraz tak duży odzew społeczny na apel z Afryki.

Bieliznę otrzymały wszystkie mieszkanki Pobe Mengao niezależnie od wyznania, a więc z dwóch kościołów protestanckich, z kościoła katolickiego oraz muzułmanki i animistki.

– Po akcji chrześcijanki w Pobe Mango mówią, że dzięki temu mogą teraz głosić ewangelię osobom dotychczas niezainteresowanym. Efekt zbiórki w Polsce jest przekonującym świadectwem wiary – podsumowuje Lidia Żur, koordynatorka projektu „Pomoc dla Afryki” w Centrum Misji i Ewangelizacji.

Przed CME stoi kolejne zadanie, które może odmienić życie wszystkich mieszkańców Pobe Mangao. Nowym celem jest odbudowa zniszczonej tamy wodnej.

Pobe Mengao to wioska (4 700 mieszkańców) w północnej – subsaharyjskiej części Burkina Faso. Osiem lat temu apel o pomoc dotarł stamtąd do Dzięgielowa poprzez doktora Lucjana Buchalika, afrykanistę i badacza prowadzącego badania m.in. rejonie Pobe Mengao. CME pomogło m.in. w budowie studni i szkoły, zaopatrzeniu mieszkańców w żywność, leki, artykuły pierwszej pomocy, ale także Biblie czy artykuły szkolne.

Bożena Giemza

  • 0