Koncert pt. „Ach potrzebuję Cię” – 21.05.216 r. godz. 18.00

Podczas kolejnego sobotniego koncertu, który odbędzie się w ramach X Wiosny Muzycznej u Luteranów, usłyszymy Wyższobramski Chór Kameralny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie pod dyrekcja Piotra Sikory.

Tytuł koncertu zaczerpnięto z ostatniej (religijnej) pieśni, która będzie wykonana przez chór na koncercie. Jej treść jest sednem śpiewania dla chóru. W programie koncertu znajdą się pieśni, zarówno acapella jak i z towarzyszeniem pianina oraz organów. Będą to tradycyjne pieśni protestanckie w ciekawych aranżacjach (Boże wielki, Pochwal mój duchu, Ach, potrzebuję Cię) jak również nieznane współczesne kompozycje (Dlaczego w twym oku, Aniołom Pan polecił). Nie zabraknie również klasycznych motywów znanych kompozytorów (Charpentier, Haendel, Verdi) oraz akcentu cieszyńskiego w postaci chóralnych opracowań pieśni ludowych autorstwa prof. Jana Gawlasa.

O Chórze:

Wyższobramski Chór Kameralny Parafii EA w Cieszynie działa od 2006 r. Jesienią bieżącego roku będzie świętował 10-lecie swojej pracy. Tworzy go kilkanaścioro ludzi, którzy od lat związani są z cieszyńskim ruchem śpiewaczym. Inicjatorem i dyrygentem zespołu jest Piotr Sikora.

Repertuar chóru, obejmujący ponad 200 utworów, to przede wszystkim pieśni sakralne a cappella polskich i zagranicznych twórców, jak również utwory ludowe, patriotyczne oraz muzyka popularna.  Chór służy swymi pieśniami przede wszystkim w cieszyńskim kościele Jezusowym, występuje także podczas różnych uroczystości na terenie całej Polski. Bierze udział w koncertach charytatywnych oraz corocznych zjazdach chórów Diecezji Cieszyńskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Dwukrotnie występował dla Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W swojej krótkiej historii koncertował również w Czechach, Holandii, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Do największych osiągnięć zespołu należy zdobycie wyróżnienia I-stopnia na II Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Artystycznych „Dnia 1 września roku pamiętnego…” w Oświęcimiu, w maju 2010 r.  oraz I miejsca w XV Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo” Kęty 2012.

W 2012 roku, w ramach akcji zbierania funduszy na remont zabytkowych organów w cieszyńskim kościele ewangelickim, chór nagrał płytę CD zatytułowaną „RATUJMY ORGANY KOŚCIOŁA JEZUSOWEGO”. Końcem 2013 roku ukazała się kolejna płyta chóru zatytułowana „CZAS RADOŚCI”, prezentująca wybór najpiękniejszych kolęd z repertuaru chóru.

  • 0