„A noc jak dzień zajaśnieje”

04.06.2016r. godz. 18.00

Koncert pt. „A noc jak dzień zajaśnieje” 04.06.2016 r. godz. 18.00

Wykonawcy

Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego oraz Zespół Instrumentów Historycznych

Soliści

Kinga Bukowska – sopran
Weronika Jarzyńska – alt
Jarosław Lorenc – tenor
Wojciech Klupś – bas

Zapraszamy na stronę
Poznańskiego Chóru Kameralnego
www.poznanskichorkameralny.com

oraz na stronę

dyrygenta Bartosza Michałowskiego
www.bartoszmichalowski.com

Muzyka mistrzów baroku

Spróbujemy zagłębić się w wiarę, dylematy i oczekiwania człowieka żyjącego nadzieją na zbawienie. Ze szczególną wnikliwością przyjrzymy się momentowi przejścia z życia doczesnego do wiecznego. Część pierwszą koncertu wypełnią luterańskie chorały Michaela Praetoriusa (1571-1621) oparte na tekstach i melodiach Marcina Lutra oraz psalmie 23 „Pan jest moim Pasterzem„. Ta część opowiada o życiu ziemskim, bezgranicznej wierze, rozmyślaniach o grzechu i wołaniu o pomoc do Boga. W drugiej części zabrzmi jeden z ostatnich utworów mistrza polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (1665-1734)  – 4-częściowe Conductus Funebris, czyli „kondukt, obrzęd żałobny” napisany ok. 1733 roku. Jest to swego rodzaju Requiem, muzyczna opowieść o pożegnaniu z życiem doczesnym i przejściu do wieczności. Koncert zwieńczą chorały Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750), z kantat 83, 31 i 147 – do tekstów, traktujących o wielkości Stwórcy, szczęściu przebywania w Jego obecności.

Poznański Chór Kameralny

Zdobywca nagrody L’Orphée d’Or 2015, przyznanej przez Académie du Disque Lyrique w Paryżu oraz nominacji do Fryderyka 2015 za dwupłytowy album z muzyką Pasquale Anfossiego, a także Złotej Płyty za album Dżem Symfonicznie, nagrany z legendarnym polskim zespołem rockowo-bluesowym.

Poznański Chór Kameralny łączy w sobie najlepsze tradycje polskiej chóralistyki oraz pełne pasji, otwarte podejście do sztuki. Znakomite efekty interpretacyjne osiągane dzięki poszukiwaniu najgłębszych źródeł inspiracji pozwalają Poznańskiemu Chórowi Kameralnemu zdobywać uznanie publiczności w kraju i za granicą. Zespół powstał w 2005 roku z inicjatywy Bartosza Michałowskiego – asystenta prof. Stefana Stuligrosza, twórcy słynnego Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki. Doświadczenie dyrygenckie zdobyte podczas koncertów z tym utytułowanym chórem pozwoliło młodemu artyście stworzyć zespół, o który w krótkim czasie zaczęli zabiegać organizatorzy poważnych konkursów i festiwali.

Nagrody

Poznański Chór Kameralny jest laureatem Grand Prix uznanych konkursów chóralnych, zdobywał również liczne nagrody specjalne: za najlepszą technikę wokalną, najlepsze wykonanie muzyki współczesnej, czy dla najlepszego dyrygenta. Był oklaskiwany podczas najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych w Marktoberdorf (Niemcy) i Tours (Francja), otrzymał także I Nagrodę i Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Neuchâtel (Szwajcaria).

  • 0