Światowy Dzień Modlitwy 2018

Światowy Dzień Modlitwy 2018

Po raz kolejny przedstawicielki Kościołów: luterańskiego, metodystycznego i rzymskokatolickiego wspólnie przygotowały w Poznaniu nabożeństwo z okazji Światowego Dnia Modlitwy. W piątek, 2 marca spotkaliśmy się w naszym kościele Łaski Bożej, by w ekumenicznym gronie przeżywać to nabożeństwo.

W ciepłych słowach powitał nas proboszcz naszej parafii, ks. Marcin Kotas, a w klimat nabożeństwa już przed jego rozpoczęciem wprowadziła nas, delikatnie „sącząca się”, muzyka z płyty.

Tegoroczną liturgię przygotowały kobiety z Surinamu, maleńkiego państwa w Ameryce Południowej. Surinam to kraj o wielkiej różnorodności etnicznej, w którym mieszają się rasy, kolory skóry i języki. W którym Ameryka miesza się z Afryką, Azją i Europą. Kraj z bogactwem kultur i religii, które harmonijnie istnieją obok siebie. Poprzez pokaz slajdów, którym rozpoczęło się nasze nabożeństwo, starałyśmy się pokazać choć cząstkę tej różnorodności. A później wsłuchałyśmy się w słowa, którymi przedstawiły się kobiety z Surinamu. Siedem kobiet, reprezentujących różne pochodzenie i tradycje, podzieliło się z nami swoimi historiami i złożyło symboliczne dary na ołtarzu.

Za hasło przewodnie tegorocznej liturgii kobiety z Surinamu obrały słowa „Wszystko, co Bóg stworzył, jest dobre”. Bóg dał nam ten piękny świat we władanie. Powinniśmy dziękować za ten wspaniały dar i dokładać starań, by zachować Boże dzieło. Wsłuchałyśmy się w historię stworzenia świata zapisaną w Księdze Rodzaju 1, 1-31, a następnie w słowa refleksji, którą podzieliła się z nami nasza parafianka, Iza Kallas.

„Boże, ciągle zadziwia nas piękno Twojego stworzenia. Wyznajemy, że nie wystarczająco się o nie troszczymy”. Kobiety z Surinamu zwracają naszą uwagę na nieodpowiedzialne działania, które szkodzą naszej planecie. Myślenie konsumpcyjne, wzrost gospodarczy za wszelką cenę, rabunkowe wydobycie surowców, wszystko to powoduje katastrofalne skutki dla ludzi i środowiska.

Podczas naszego nabożeństwa u stóp ołtarza leżał łańcuch, który wcześniej pojawił się już w tym miejscu w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Łańcuch jako symbol zniewolenia. Symbol naszych błędów, ograniczeń i słabości. Uczestniczki nabożeństwa, zapalając świece i stawiając je pośród ogniw łańcucha, modliły się, abyśmy potrafili znaleźć w sobie mądrość, siłę i odwagę, by zmienić nasze myślenie i działanie i zadbać o Boże dzieło stworzenia.

Integralną częścią nabożeństwa były pieśni. Muzyka, przesycona wpadającym w ucho rytmem. Słowa, stanowiące doskonałe dopełnienie całości. Wspólny śpiew poprowadziła i akompaniamentem służyła Ewelina Żdżalik z parafii górczyńskiej.

Nabożeństwo zakończyliśmy słowami pięknej pieśni, która po raz pierwszy towarzyszyła nam podczas Światowego Dnia Modlitwy w 2015 roku. „Błogosław duszo ma Panu, imieniu Jego świętemu. Nie zapominaj dobrodziejstw, które on tobie uczynił”.

Elżbieta Jen

  • 0