X Wiosna Muzyczna u Luteranów

Festiwal odbywa się w kościele Łaski Bożej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej
w Poznaniu przy ul. Obozowej 5
Serdecznie zachęcamy i zapraszamy wszystkich chętnych do zagłębienia się w muzykę renesansu i baroku, w którą będzie można się wsłuchać w wiosennej oprawie wnikającej do wnętrza kościoła Łaski Bożej, położonego w osnowie Parku im. Gustaw Manitiusa w Poznaniu.

Harmonogram koncertów:

Wstęp wolny na wszystkie koncerty
 • Koncert Inauguracyjny - 14 maja (sobota) 2016 r. godz. 18:00

  Martin Ehlbeck

  Studiował muzykę klasyczną i kościelną w Hanowerze oraz w Hamburgu, w klasie organów  Ulricha Bremstellera i Heinza Wenderlicha. Po studiach został organistą w kościele St. Nikolai w Kilonii, a od 1987r. r. pracuje jako organista oraz kantor regionalny w parafii luterańskiej w dzielnicy Herrenhausen w Hanowerze. Dzięki jego prowadzeniu chór parafialny w Herrenhausen rozwinął się i zdobył sławę na terenie miasta specjalizując się w wykonawstwie oratoriów. Oprócz pracy jako organista i dyrygent p. Ehlbeck promuje również muzykę współczesną często koncertując również za granicą. Od 1995 r. piastuje także funkcję eksperta do spraw organów na terenie Diecezji Hanowerskiej Kościoła Luterańskiego. Jako kierownik artystyczny doprowadził do powstania następujących produkcji:

  „Requiem” Gabriela Fauré, jako nowoczesnego teatru tańca w kościele w Herrenhausen (1998 r.)

  „Pasji wg. Św. Mateusza” Jana Sebastiana Bacha jako opery współczesnej, w roku 2000 oraz ponownie w latach 2006, 2009, 2012. Jego najnowszy projekt powstały w 2015 r. to „Pasja wg. Św. Jana” Jana Sebastiana Bacha, przedstawiona jako opera sakralna.

 • Koncert pt. "Ach, potrzebuję Cię" - 21 maja (sobota) 2016 r. godz. 18:00

  Podczas kolejnego sobotniego koncertu, który odbędzie się w ramach X Wiosny Muzycznej u Luteranów, usłyszymy Wyższobramski Chór Kameralny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie pod dyrekcja Piotra Sikory.

  Tytuł koncertu zaczerpnięto z ostatniej (religijnej) pieśni, która będzie wykonana przez chór na koncercie. Jej treść jest sednem śpiewania dla chóru. W programie koncertu znajdą się pieśni, zarówno acapella jak i z towarzyszeniem pianina oraz organów. Będą to tradycyjne pieśni protestanckie w ciekawych aranżacjach (Boże wielki, Pochwal mój duchu, Ach, potrzebuję Cię) jak również nieznane współczesne kompozycje (Dlaczego w twym oku, Aniołom Pan polecił). Nie zabraknie również klasycznych motywów znanych kompozytorów (Charpentier, Haendel, Verdi) oraz akcentu cieszyńskiego w postaci chóralnych opracowań pieśni ludowych autorstwa prof. Jana Gawlasa.

  O Chórze:

  Wyższobramski Chór Kameralny Parafii EA w Cieszynie działa od 2006 r. Jesienią bieżącego roku będzie świętował 10-lecie swojej pracy. Tworzy go kilkanaścioro ludzi, którzy od lat związani są z cieszyńskim ruchem śpiewaczym. Inicjatorem i dyrygentem zespołu jest Piotr Sikora. Repertuar chóru, obejmujący ponad 200 utworów, to przede wszystkim pieśni sakralne a cappella polskich i zagranicznych twórców, jak również utwory ludowe, patriotyczne oraz muzyka popularna.  Chór służy swymi pieśniami przede wszystkim w cieszyńskim kościele Jezusowym, występuje także podczas różnych uroczystości na terenie całej Polski. Bierze udział w koncertach charytatywnych oraz corocznych zjazdach chórów Diecezji Cieszyńskiej kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Dwukrotnie występował dla Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W swojej krótkiej historii koncertował również w Czechach, Holandii, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Do największych osiągnięć zespołu należy zdobycie wyróżnienia I-stopnia na II Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Artystycznych „Dnia 1 września roku pamiętnego…” w Oświęcimiu, w maju 2010 r.  oraz I miejsca w XV Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Religijnej „Psallite Deo” Kęty 2012. W 2012 roku, w ramach akcji zbierania funduszy na remont zabytkowych organów w cieszyńskim kościele ewangelickim, chór nagrał płytę CD zatytułowaną „RATUJMY ORGANY KOŚCIOŁA JEZUSOWEGO”. Końcem 2013 roku ukazała się kolejna płyta chóru zatytułowana „CZAS RADOŚCI”, prezentująca wybór najpiękniejszych kolęd z repertuaru chóru.

 • Koncert pt. "A noc jak dzień zajaśnieje" - 04 czerwca (sobota) 2016 r. godz. 18:00

  Wykonawcy

  Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego oraz Zespół Instrumentów Historycznych

  Soliści

  Kinga Bukowska – sopran
  Weronika Jarzyńska – alt
  Jarosław Lorenc – tenor
  Wojciech Klupś – bas

  Zapraszamy na stronę
  Poznańskiego Chóru Kameralnego
  www.poznanskichorkameralny.com

  oraz na stronę

  dyrygenta Bartosza Michałowskiego
  www.bartoszmichalowski.com

  Muzyka mistrzów baroku

  Spróbujemy zagłębić się w wiarę, dylematy i oczekiwania człowieka żyjącego nadzieją na zbawienie. Ze szczególną wnikliwością przyjrzymy się momentowi przejścia z życia doczesnego do wiecznego. Część pierwszą koncertu wypełnią luterańskie chorały Michaela Praetoriusa (1571-1621) oparte na tekstach i melodiach Marcina Lutra oraz psalmie 23 „Pan jest moim Pasterzem„. Ta część opowiada o życiu ziemskim, bezgranicznej wierze, rozmyślaniach o grzechu i wołaniu o pomoc do Boga. W drugiej części zabrzmi jeden z ostatnich utworów mistrza polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (1665-1734)  – 4-częściowe Conductus Funebris, czyli „kondukt, obrzęd żałobny” napisany ok. 1733 roku. Jest to swego rodzaju Requiem, muzyczna opowieść o pożegnaniu z życiem doczesnym i przejściu do wieczności. Koncert zwieńczą chorały Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750), z kantat 83, 31 i 147 – do tekstów, traktujących o wielkości Stwórcy, szczęściu przebywania w Jego obecności.

  Poznański Chór Kameralny

  Zdobywca nagrody L’Orphée d’Or 2015, przyznanej przez Académie du Disque Lyrique w Paryżu oraz nominacji do Fryderyka 2015 za dwupłytowy album z muzyką Pasquale Anfossiego, a także Złotej Płyty za album Dżem Symfonicznie, nagrany z legendarnym polskim zespołem rockowo-bluesowym.

  Poznański Chór Kameralny łączy w sobie najlepsze tradycje polskiej chóralistyki oraz pełne pasji, otwarte podejście do sztuki. Znakomite efekty interpretacyjne osiągane dzięki poszukiwaniu najgłębszych źródeł inspiracji pozwalają Poznańskiemu Chórowi Kameralnemu zdobywać uznanie publiczności w kraju i za granicą. Zespół powstał w 2005 roku z inicjatywy Bartosza Michałowskiego – asystenta prof. Stefana Stuligrosza, twórcy słynnego Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki. Doświadczenie dyrygenckie zdobyte podczas koncertów z tym utytułowanym chórem pozwoliło młodemu artyście stworzyć zespół, o który w krótkim czasie zaczęli zabiegać organizatorzy poważnych konkursów i festiwali.

  Nagrody

  Poznański Chór Kameralny jest laureatem Grand Prix uznanych konkursów chóralnych, zdobywał również liczne nagrody specjalne: za najlepszą technikę wokalną, najlepsze wykonanie muzyki współczesnej, czy dla najlepszego dyrygenta. Był oklaskiwany podczas najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych w Marktoberdorf (Niemcy) i Tours (Francja), otrzymał także I Nagrodę i Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Neuchâtel (Szwajcaria).