Światowy Dzień Modlitwy

Pójdźcie, oto wszystko jest gotowe czyli Światowy Dzień Modlitwy 2019

 

 

Po raz kolejny przedstawicielki Kościołów: luterańskiego, metodystycznego i rzymskokatolickiego wspólnie przygotowały w Poznaniu nabożeństwo z okazji Światowego Dnia Modlitwy. W pierwszy piątek marca spotkaliśmy się w naszym kościele Łaski Bożej, by w ekumenicznym gronie przeżywać nabożeństwo. Niejako klamrą spinającą to wspólne świętowanie były słowa, jakie skierowali do nas dwaj współprzewodniczący Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. Ks. Marcin Kotas, proboszcz naszej parafii powitał nas serdecznie i wprowadził w klimat nabożeństwa, a ks. dr Tomasz Siuda na zakończenie w ciepłych słowach podziękował za wspólnie spędzony czas.

Tegoroczną liturgię przygotowały kobiety ze Słowenii, jednego z najmniejszych i najmłodszych krajów w Europie, a za hasło przewodnie obrały słowa z przypowieści Jezusa „Pójdźcie, oto wszystko jest gotowe”.

My kobiety sprawujące liturgię, zasiadając do symbolicznego stołu, myślami i modlitwą byłyśmy ze słoweńskimi kobietami, które naszymi ustami opowiedziały swoje historie. Podzieliły się swoimi, często bolesnymi, doświadczeniami, swoimi oczekiwaniami i nadziejami. Prosiłyśmy Boga, by otworzył nasze oczy, uszy i serca na potrzeby innych ludzi.

Bóg w swej wielkiej miłości i łaskawości zaprasza nas na ucztę. Refleksją nad Bożym zaproszeniem, nad naszymi relacjami z Bogiem i z drugim człowiekiem, w oparciu o tekst Jezusowej przypowieści z Ewangelii Łukasza 14,15-24 podzieliła się z nami Irena Nawrocka z parafii rzymskokatolickiej na Górczynie.

Pięknym dopełnieniem całości były jak zawsze słowa pieśni. Z radością i ochoczo śpiewałyśmy, prowadzone głosem i wspierane akompaniamentem Eweliny Żdżalik z parafii górczyńskiej. „Chodźcie wszyscy, Jezus wzywa wszystkich nas. Pójdźmy razem, stół gotowy, czeka Pan.” Wszyscy jesteśmy zaproszeni na święto wiary. Jest miejsce dla każdego. To od nas zależy, czy przyjmiemy zaproszenie. Otwórzmy więc serca, zaufajmy Bożej łasce i chodźmy. Chodźmy z radością i przyprowadźmy też innych.

Nabożeństwo zakończyliśmy pieśnią „Błogosław duszo ma Panu”. Po raz pierwszy zaśpiewałyśmy ją w 2015 roku i odtąd rokrocznie rozbrzmiewa na naszych nabożeństwach Światowego Dnia Modlitwy. Towarzyszyła nam w różnych, radosnych i trudnych, momentach, nabierając dla nas szczególnego znaczenia.

 

 

Elżbieta Jen

 

 

 

 

 

  • 0