Proboszcz
Urodziłem się 15.09.1981r. w Cieszynie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie, podjąłem studia w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Służbę w Kościele rozpocząłem 1 lutego 2005 r. kiedy zostałem skierowany przez Biskupa Kościoła na praktykę kandydacką do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Grudziądzu. Następnie w czerwcu 2005 r. zostałem oddelegowany na praktykę do parafii w Skoczowie. Po zdaniu pierwszego egzaminu kościelnego zostałem ordynowany na duchownego dnia 1 października 2006 r. w Bielsku – Białej. Po ordynacji kontynuowałem służbę w parafii skoczowskiej jako wikariusz. Kolejnym etapem służby w Kościele było powierzenie mi z dniem 1 stycznia 2008 r. obowiązków asystenta Biskupa Kościoła w Warszawie. W dniu 11 kwietnia 2010 r. zostałem tymczasowo skierowany do służby w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Z dniem 1 sierpnia 2010r. na mocy uchwały Konsystorza Kościoła zostałem mianowany na stanowisko proboszcza-administratora tej parafii. W dniu 27 kwietnia 2013 r. zostałem wprowadzony w urząd proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu. Jestem absolwentem kursów duszpasterskich organizowanych przez Stowarzyszenie Księży i Katechetów oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Poradnictwa Pastoralnego i Duszpasterstwa (SIPCC). W chwili obecnej uczestniczę w kursie superwizji organizowanym przez Towarzystwo Poradnictwa i Psychologii Pastoralnej. W centrum moich zainteresowań teologicznych znajduje się teologia praktyczna ze szczególnym uwzględnieniem duszpasterstwa. W wolnych chwilach zajmuję się modelarstwem lotniczym. Ponadto interesuję się psychologią i historią. Wspólnie z żoną Anną (pedagogiem) wychowujemy dwóch kilkuletnich chłopców.
Rada parafialna
Zgodnie z Regulaminem Parafialnym Parafią zarządza Rada Parafialna, wybrana przez Zgromadzenie Parafialne i zatwierdzona przez Radę Diecezjalną. Obecnie naszą Parafią zarządza Rada Parafialna wybrana przez Zgromadzenie Parafialne dnia 18 listopada 2018 roku. Rada Diecezjalna zatwierdziła skład Rady a wprowadzenia Rady w urząd dokonał ks. prof. Marcin Hintz, Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej dnia 10 lutego 2019 roku.
Skład Rady Parafialnej
Parafialna Komisja Rewizyjna
- Wyciąg z Regulaminu Parafialnego
§ 33 1. Parafią zarządza Rada Parafialna wybrana przez Zgromadzenie Parafialne i zatwierdzona przez Radę Diecezjalną.
2. W skład Rady Parafialnej wchodzą:
1) Proboszcz oraz inni etatowi duchowni Parafii,
2) 6-25 parafian wybranych przez Zgromadzenie Parafialne z uwzględnieniem podziału na okręgi mandatowe,
3) przedstawiciel zatrudnionych w Parafii katechetek i katechetów. Konsystorz na wniosek Rady Diecezjalnej może zmniejszyć ilość członków Rady Parafialnej w małych parafiach nie mniej niż do czterech.
§ 34 W wykonywaniu sprawowanego zarządu Parafii do właściwości Rady Parafialnej należy w szczególności:
1) Czuwanie nad zachowaniem czystości nauki Kościoła, moralności i karności chrześcijańskiej oraz krzewienie życia religijnego w Parafii.
2) Wspieranie duszpasterza w modlitwie i współdziałanie z nim w duchowym budowaniu Parafii w myśl zasady powszechnego kapłaństwa.
3) Dawanie dobrego przykładu innym.
4) Zabieganie o godne święcenie niedziel i świąt, troska o zewnętrzny porządek oraz czas i miejsce nabożeństw i o regularne uczęszczanie parafian na nabożeństwa oraz współdziałanie w ulepszaniu miejscowych urządzeń kościelnych.
5) Troska o chrześcijańskie wychowanie dzieci i młodzieży.
6) Prowadzenie działalności charytatywno-opiekuńczej, organizowanie pieczy nad ubogimi i chorymi, popieranie wszelkich spraw dobroczynności w Parafii i w Kościele.
7) Przygotowanie wyborów Proboszcza, Proboszcza Pomocniczego, Rady Parafialnej, Komitetu Parafialnego i delegatów do Synodu Diecezjalnego.
8) Uchwalenie wniosku o przydzielenie Proboszczowi Wikariusza i przygotowanie wniosku na Zgromadzenie Parafialne o ustanowieniu dodatkowych stałych stanowisk duchownych w Parafii.
9) Zarząd majątkiem parafialnym, składanie rocznych sprawozdań finansowych i opracowywanie projektu budżetu, podejmowanie decyzji w sprawach przyjmowania darowizn w postaci nieruchomości wolnych od obciążeń.
10) Sporządzanie, uzupełnianie i weryfikowanie listy wyborców oraz dokonywanie podziałów na okręgi mandatowe przy wyborach parafialnych,
11) Powoływanie i zwalnianie świeckich pracowników Parafii oraz ustalanie warunków zatrudniania duchownych i świeckich pracowników parafii.
12) Powoływanie komisji parafialnych.
13) Przedstawienie przełożonym władzom kościelnym wniosków w ogólnych sprawach kościelnych wraz z uzasadnieniem.
§ 35 Kadencja Rady Parafialnej trwa 5 lat
Zgromadzenie parafialne
- Wyciąg z Regulaminu Parafialnego
- 27 Najwyższą władzą parafialną jest Zgromadzenie Parafialne. Stanowi je ogół członków Parafii, posiadających czynne prawo wyborcze. § 28 Zasady i tryb sporządzania spisu parafian posiadających czynne prawo wyborcze, stanowiących Zgromadzenie Parafialne określa Regulamin Parafialny.
- 29 Do właściwości Zgromadzenia Parafialnego należy:
1) Wybór Proboszcza, Proboszczów Pomocniczych, Rady Parafialnej, Komitetu Parafialnego, Komisji Rewizyjnej Parafii oraz delegatów do Synodu Diecezjalnego,
2) Podejmowanie uchwał w sprawach:
- a) powołania Komitetu Parafialnego i Rad Filiałów,
- b) ustanowienia w Parafii stanowisk duchownych przewidzianych przez niniejsze Prawo,
- c) zatwierdzanie rocznych sprawozdań Proboszcza i Rady Parafialnej,
- d) zatwierdzania sprawozdań finansowych i uchwalania budżetu Parafii,
- e) udzielania absolutorium Radzie Parafialnej,
- f) nabycia, zbycia i zamiany nieruchomości parafialnych oraz wznoszenia nowych budowli, z wyjątkiem przyjmowania darowizn w postaci nieruchomości wolnych od obciążeń,
- g) remontów kapitalnych budynków,
- h) zakładania nowych lub rozszerzania starych cmentarzy,
- i) zbycia majątku ruchomego, jeżeli przedstawia on wartość artystyczną, historyczną lub naukową,
- j) prowadzenia działalności gospodarczej,
- k) zakładania lub udziału w fundacji,
- l) obciążenia nieruchomości stanowiących własność Parafii, oddawania ich
w dzierżawę lub najem na czas dłuższy niż 5 lat,
- m) zaciągania pożyczek, jeśli nie znajdują pokrycia w stałych przychodach roku budżetowego,
- n) zakładanie zakładów diakonijnych, opiekuńczo-wychowawczych i innych.
- 30
- Uchwały zgromadzenia Parafialnego w sprawach określonych w § 29 ust. 2 lit. lit. f, i, j, k, m, n wymagają zatwierdzenia przez Konsystorz.
- Zatwierdzenia przez Konsystorz wymagają także uchwały Zgromadzenia Parafialnego, których realizacja przekracza możliwości finansowe Parafii. W Parafiach dotowanych dotyczy to także rocznych preliminarzy budżetowych.