II Jesień Muzyczna u Luteranów 2023

Festiwal odbywa się w kościele Łaski Bożej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej
w Poznaniu przy ul. Obozowej 5
Serdecznie zachęcamy i zapraszamy wszystkich do udziału w naszym festiwalu pt. ``II Jesień muzyczna u Luteranów``. Bliższe informacje o wykonawcach znajdziecie Państwo poniżej.

Koncert 18 listopada 2023 r. o godz. 18:00

Improsonus

Improsonus – Improwizacje chorałowe
Kwartet Improsonus tworzą poznańscy muzycy, których łączy nie tylko pasja grania, ale i wyznawanie wspólnych wartości i trwała przyjaźń. A to najlepsze podstawy do tego, by stawiać sobie śmiałe i wartościowe wyzwania artystyczne. Jednym z nich jest projekt poświęcony parafrazom chorałowym. Natchnieniem i kanwą, na której muzycy snują swe dźwiękowe opowieści są chorały kościoła luterańskiego (zwane również chorałami protestanckimi) – zarówno te tworzone przed wiekami, jak i te sięgające ostatnich dziesięcioleci. I choć w literaturze muzycznej znajdziemy sporo opracowań na różne aparaty wykonawcze, to niniejszy projekt wydaje się być szczególny ze względu na rodzaj aranżacji i znaczącą rolę improwizacji w jego tworzeniu. Łączy on surowość i piękno tradycji ze współczesnym wykonawstwem.
Kwartet Improsonus swoją obsadą odbiega od typowego jazzowego kwartetu – mamy tu do czynienia z dźwiękową tkanką tworzoną przez fortepian, saksofon sopranowy, skrzypce i instrumenty perkusyjne. W grze muzyków wyraźnie słychać inklinacje w kierunku muzyki jazzowej i to zarówno w sferze harmonicznej, rytmicznej, jak i w kunsztownie prowadzonych partiach improwizowanych. Zespół doskonale ze sobą koresponduje, a ich swoboda w podejściu do oryginalnych melodii przejawia się w lapidarnej, niczym nie wymuszonej grze. Spontaniczne, pełne wyobraźni pomysły są jednak mądrze ujęte w określoną konwencję stylistyczną. Poza doskonałym rzemiosłem ich muzyka niesie ze sobą pokłady klimatycznych, prowokujących kontemplację kreacji dźwiękowych, budujących specyficzny nastrój. To właściwie współczesna kameralistyka grana przez muzyków z doświadczeniem zarówno jazzowym, jak i klasycznym.
W programie koncertu pt. „Improwizacje chorałowe” znajdą się m.in.:
Warownym Grodem, Brońże Panie nas na wieki, Święty Boże, Stwórz serce czyste, Godzien jesteś, Bliżej, o Boże mój i wiele innych
Skład zespołu:
Katarzyna Stroińska – Sierant – fortepian, aranżacje
Jarosław Sierant – skrzypce
Dawid Tokłowicz – saksofon sopranowy
Sławomir Tokłowicz – instrumenty perkusyjne
Kwartet Improsonus posiada w swoim repertuarze także parafrazy na tematy polskich pieśni pasyjnych, maryjnych, śpiewów adwentowych, pieśni eucharystycznych oraz liczne ilustracje muzyczne tworzone na potrzeby prezentacji Słowa w ramach cyklu Verba Sacra – Biblia Tysiąclecia.

Program koncertu:

Improwizacje na temat:

  1. Warownym Grodem jest nasz Bóg
  2. Brońże Panie nas na wieki
  3. Bliżej Ciebie
  4. Jubilate Deo

oraz pozostałe

Koncert 4 listopada 2023 r. o godz. 18:00

Pierwszy koncert w ramach „II Jesieni Muzycznej u Luteranów” wykona zespół „Consortium Sedinum”, który powstał w 2000 roku, nawiązując swoją działalnością do muzycznych tradycji dawnego Pomorza. Zespół jest kontynuacją dorobku twórczego Uniwersyteckiej Orkiestry Barokowej Consortium Iagellonicum działającej w latach 1993-2000 przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W skład Consortium Sedinum, w zależności od wykonywanego repertuaru, od renesansu po klasycyzm, wchodzą artyści grający na instrumentach historycznych, specjalizujący się w wykonawstwie zgodnym z dawnymi praktykami wykonawczymi. Kierownikiem artystycznym zespołu jest organistka i klawesynistka Urszula Stawicka.

W koncercie pt. „Senza voce” wystąpią: Aureliusz Goliński – skrzypce, Ewa Golińska – skrzypce, Łukasz Nazarczuk – altówka, Stanisław Stanicki – wiolonczela, a w programie usłyszymy m.in. utwory instrumentalne oparte na chorale protestanckim: D.Buxtehudego, J.S.Bacha, S.Scheidta, J. Brahmsa.

Aureliusz Golinski_fot. Kirtine Ploug

Ewa Golinska_fot. Piotr Łabanow

Łukasz Nazarczuk

Stanisław Stanicki

Program koncertu:

  1. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 659 arr. John Bernstein
  2. Giovanni Maria Trabaci (1575-1647) – Durezze, et Ligature arr. Stanisław Stanicki
  3. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Jesus bleibet meine Freude, BWV 147 arr. Bernard Dewagtere
  4. Dietrich Buxtehude (1637-1707) – Passacaglia in D Minor, Buxwv 161 arr. Predrag Gosta
  5. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – O wir armen Sünder, BWV 407 arr. Stanisław Stanicki
  6. Samuel Schiedt (1587-1654) – Cantio Sacra: Christ Lag in Todesbanden, SSWV 131 arr. Stanisław Stanicki
  7. Domenico Scarlatti (1685-1757) – Keyboard Sonata in B minor, K.87 arr. Michel Rondeau
  8. Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Jesus Christus, unser Heiland, BWV 363 arr. Stanisław Stanicki
  9. Johannes Brahms (1833-1897) – Waldesnacht Op. 62