Duszpasterstwo Akademickie

W każdy wtorek o godz. 19.00 (w czasie roku akademickiego)
Ewangelickie Duszpasterstwo Akademickie w Poznaniu powstało, jako nieformalna grupa znajomych, wówczas studentów poznańskich uczelni oraz młodych osób, które podjęły już pracę. Początkowo nasza aktywność ograniczała się do wtorkowych spotkań wieczornych, podczas których prezentowane były interesujące, z punktu widzenia młodych ewangelików tematy – zarówno związane z protestancką duchowością, jak i ze zmianami społecznymi.
Dzięki zaangażowaniu ks. Wojciecha Płoszka, ówczesnego wikariusza w Poznaniu, a dziś pastora w Ostródzie, od 2010 roku grupa rozwinęła skrzydła. Przez kilka lat z kolei studenci poznańscy organizowali wakacyjne wyjazdy do podpoznańskiego Jerzykowa i Maciejewa – położonej nieopodal Czarnkowa osady – bez prądu, gazu, zasięgu sieci komórkowych i ciepłej wody. Celem było doświadczenie wspólnotowego życia chrześcijańskiego, w którego centrum znajdują się modlitwa, solidarność, wzajemne zaufanie, tolerancja i bezinteresowna pomoc.

Maciejewo 2012

W roku 2016 spotkania studenckie przekształciły się w Ewangelickie Duszpasterstwo Akademickie w Poznaniu – grupę funkcjonującą w ramach duszpasterskiej działalności Parafii Ewangelicko-Augsburskiej (Luterańskiej) w Poznaniu. W tym samym roku EDA, wraz z Duszpasterstwem Młodzieży Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEAwRP, Ogólnopolskim Duszpasterstwem Młodzieży KEAwRP i wsparciem ze strony biskupa diecezji ks. prof. Marcina Hintza oraz Konsystorza zorganizowało pierwszy od dziesięcioleci zdjazd studentów ewangelickich pod nazwą Ogólnopolski Ewangelicki Zjazd Młodzieży 18+ w Poznaniu. Rok później udało się powtórzyć nasze przedsięwzięcie. Wówczas, w roku jubileuszu 500-lecia Reformacji, wędrowaliśmy po szlakach Gór Stołowych, korzystając z gościnności schroniska górskiego “Kalwinka”, działającego przy Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Pstrążnej.

II Ogólnopolski Zjazd Młodzieży 18+ w Pstrążnej, maj 2017

Ewangelickie Duszpasterstwo Akademickie w Poznaniu służy pomocą wszystkim studentom poznańskich uczelni oraz osobom w wieku 18-35 lat, które podjęły już pracę. Jesteśmy grupą ekumeniczną i naszą służbę kierujemy do przedstawicieli wszystkich wyznań, ale także do osób poszukujących Boga, bądź nawet sceptycznie do chrześcijaństwa nastawionych. Podstawą naszych spotkań jest dyskusja – na przeróżne tematy. Jeśli interesuje Cię teologia, etyka, lub filozofia. Jeśli w Twoich myślach pojawiają się pytania o to, co najważniejsze. Jeśli potrzebujesz duchowego wsparcia w trudnych chwilach, bądź chcesz podzielić się z kimś swoimi radościami – nasza grupa jest dla Ciebie.

Czuj się zaproszona/zaproszony!

Nasze spotkania odbywają się w każdy wtorek o godzinie 19:00 w centrum parafialnym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu przy ul. Obozowej 5.