Parafia

Dawne kościoły ewangelickie w Poznaniu

150 150 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu

„Dusza moja wzdycha i omdlewa z tęsknoty do przedsionków Pańskich. Serce moje i ciało woła radośnie do Boga żywego.” Ps 84, 3 Miejsca ewangelickich nabożeństw w Poznaniu 1. Pałac Górków, przy ul. Wodnej gdzie dziś mieści się Muzeum Archeologiczne. Tutaj w pałacowej kaplicy, za życia  Andrzeja Górki, magnata, wojewody poznańskiego – luteranina i jego syna…

read more

Poznańscy duszpasterze

150 150 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu

Mecenasi: Jan Ostroróg Stanisław Ostroróg Andrzej Górka Działacze: Jan Seklucjan Eustachy Treptka Jan Gliczner Pierwsi duchowni: Ks. Andrzej Samuel – do 1541 r., jako kaznodzieja w Poznaniu, następnie jako proboszcz w  parafiach ewangelickich: w Dąbrównie k/ Grunwaldu, w Pasymiu k/Szczytna i w Kwidzyniu.  Zmarł w 1549 roku w Kwidzyniu. Erazm Gliczner Ks. Samuel Dambrowski Duchowni…

read more

Reaktywacja Parafii po odzyskaniu Niepodległości

150 150 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu

Początki to, powstanie najpierw Towarzystwa Ewangelickiego w Poznaniu, które następnie podjęło inicjatywę utworzenia parafii. Pisze o tym szczegółowo ksiądz Kotula w Pośle Ewangelickim w nr od 28 – 34 z 1927 roku i tam odsyłam zainteresowanych tym tematem. Tutaj natomiast cytuję te fragmenty wspomnień, które bezpośrednio dotyczą wspólnoty parafialnej. Była to zatem inicjatywa oddolna. Mówi…

read more

Ewangelicy w Wielkopolsce

150 150 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu

Wprowadzenie   „Tak więc już nie jesteście obcymi i przychodniami, lecz współobywatelami świętych domownikami Boga, zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, którego kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus.” (  List do Efezjan 2,19 – 20 ) Ten krótki rys historyczny rozpoczynam od przywołania Apostoła Pawła, autora cytowanych wyżej słów, ponieważ często w przeszłości a nieraz…

read more