W finałowym koncercie XIII Wiosny Muzycznej u Luteranów wystąpi ze swoim recitalem organowym prof. Jerzy Dziubiński z Warszawy. W programie koncertu usłyszymy tańce renesansowe m.in. polskiego kompozytora tworzącego w XVI wieku – Jakuba Polaka, a także XVII-wieczną muzykę francuską w utworach L. N. Clerambault oraz N. de Grigny, a na zakończenie chorały J. Brahmsa oraz Fantazję i fugę g-moll J.S.Bacha. Serdecznie zapraszamy !
JERZY DZIUBIŃSKI – otrzymał dyplom warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, w klasie organów prof. Joachima Grubicha w 1984 r.
W latach 1984-1987, jako stypendysta Konfederacji Szwajcarskiej, kontynuował studia w mistrzowskiej klasie prof. Lionela Rogga w Konserwatorium Muzycznym w Genewie, uwieńczone Premier Prix de Virtuosité . Tamteż pogłębiał swe umiejętności w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej pod kierunkiem prof. Christianne Jaccottet.
Uczestniczył w wielu kursach interpretacji organowej, prowadzonych m.in. przez Marie-Claire Alain, Gastona Litaize’a, Michaela Radulescu, Michaela Schneidera czy Haralda Vogla.
Na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Franciszka Liszta w Budapeszcie, Jerzy Dziubiński otrzymał nagrodę specjalną Towarzystwa Bachowskiego z Lipska za najwybitniejszą interpretację utworów Bacha .
Jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi klasę organów. Jest także organistą ewangelicko-augsburskiego Kościoła Św. Trójcy w Warszawie.
Artysta koncertował we wszystkich ważnych ośrodkach muzycznych w kraju, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie i Filharmonii Krakowskiej, a także uczestniczył w większości krajowych festiwali organowych. Występował również za granicą – w całej Europie ( m.in. katedry w Berlinie, Bernie, Brukseli, Budapeszcie, Genewie, Oslo, Rydze, Trondheim, Uppsali, Wilnie, Kościół św. Jakuba w Hamburgu ), USA oraz w Ameryce Południowej.
W Lipsku, w Kościele św. Tomasza, miał zaszczyt wystąpić z uroczystym recitalem w rocznicę śmierci Jana Sebastiana Bacha.
Jerzy Dziubiński zrealizował wiele nagrań radiowych i płytowych, w tym m.in. pierwsze nagranie Koncertu organowego Mieczysława Surzyńskiego z Polską Orkiestrą Radiową. Prawykonał też dwa koncerty organowe Mariana Sawy podczas inauguracji nowych organów w Akademii Muzycznej im. F.Chopina oraz na poświęcenie nowego instrumentu w ewangelicko-augsburskim Kościele Św. Trójcy w Warszawie. Dokonał organowej transkrypcji monumentalnej Symfonii „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego. Muzyka polska bowiem, zajmuje szczególne miejsce w repertuarze artysty.
Koncertował też jako solista z tak renomowanymi polskimi orkiestrami, jak Sinfonia Varsovia czy Concerto Avenna . Z tym ostatnim zespołem i z udziałem żony – Emilii Dziubińskiej, zaprezentował w 2005 r. warszawskiej publiczności cykl wszystkich koncertów organowych J.F. Haendla, a w 2007 r. koncerty organowe J.Haydna i C.Ph.E.Bacha. Z ważniejszych występów artysty w ostatnim czasie, należy odnotować recitale w katedrach Edynburga, Lozanny i Magdeburga a także w kościołach: Oudekerk w Amsterdamie, St.Wenzelskirche w Naumburgu i Saint-Pierre-le-Jeune w Strasburgu.
