Apel o pomoc poszkodowanym na Morawach

500 500 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu

Apel o pomoc poszkodowanym na Morawach

Diakonia Polska apeluje o pomoc i składanie ofiar na rzecz osób poszkodowanych w wyniku nawałnic na Morawach w Republice Czeskiej. Intensywne burze z trąbami powietrznymi przeszły przez ten region w czwartek, 24 czerwca 2021.

Co najmniej pięć ofiar śmiertelnych, kilkuset rannych i ogrom zniszczeń w czterech wioskach to bilans tornada, które nawiedziło Morawy. Sunący przez ulice żywioł niszczył wszystko, co napotkał na swojej drodze. Wstępne dane mówią o łącznej liczbie kilku tysięcy osób poszkodowanych i tysiącu zniszczonych budynków. Część domów, ze względu na rozległe uszkodzenia, nie nadaje się do ponownego zamieszkania.

W takich sytuacjach sąsiedzka pomoc jest szczególnie istotna. Poza koordynacją doraźnych inicjatyw lokalnych, ważne jest długofalowe działanie. Pozwoli ono mieszkańcom odbudować swoje domy i umożliwi im dalsze codzienne funkcjonowanie. Niezbędne jest wsparcie finansowe i okazanie międzyludzkiej solidarności – napisali we wspólnym apelu biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec i prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz.

Ofiary na rzecz tych, którzy najbardziej ucierpieli wskutek przejścia na Morawach trąby powietrznej, można przekazywać na konto Diakonii Polskiej indywidualnie bądź poprzez parafie ewangelickie. Zebrane fundusze przekazane zostaną do Diakonii Śląskiej z siedzibą w Czeskim Cieszynie, która koordynuje pomoc na Morawach.

Zbiórka potrwa do dnia 31 lipca 2021. Dziękujemy za każdy dar serca! Każda wpłata ma wielką wartość i przyczyni się do poprawy sytuacji życiowej poszkodowanych.

Dane konta bankowego:

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
ul. Miodowa 21, 00-246 Warszawa
Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa
Numer konta: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384
z dopiskiem „Pomoc dla Moraw”

Wpłat można także dokonywać z wykorzystaniem platformy płatności elektronicznych Dotpay na www.diakonia.org.pl/darowizny

  • 0