Pro Christ

640 426 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu

Takie słowa cisnęły się na usta każdemu, kto w niedzielny wieczór 13 kwietnia 2008, przyszedł na ostatnią satelitarną transmisję ewangelizacji ProChrist  z katowickiego spodka. Osiem wieczorów, a w ich trakcie: zwiastowanie Bożego Słowa, wywiady, miniatury teatralne, reportaże, muzyka. Każdy z wieczorów gromadził grupę ok.40 osób. Różnił nas wiek, wyznanie, ale co najważniejsze, łączyła nas chęć by wspólnie śpiewem chwalić Boga, modlić się i wsłuchiwać się w Biblijne zwiastowanie. Po ewangelizacji  był czas na rozmowę o wierze, o życiu… Czas nawiązania nowych znajomości. Czas by zreflektować swoją osobistą relację z Jezusem, by zastanowić się nad Jego wezwaniem „Pójdź za mną”. Tematy poruszane przez ewangelistę Urlicha Parzanego, były bardzo na czasie, m.in. „Wolnoć Tomku w swoim domku”, „Diabeł tkwi w szczegółach” „Im większe pieniądze, tym większy rachunek”, „Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma” i  stanowiły impulsy do przemyślenia.  A teraz trochę historii
W 1993 roku Stowarzyszenie Ewangeliczne Billego Grahama zorganizowało kampanię ewangelizacyjną dla Europy pod nazwą ProChrist. Na miejsce akcji, spośród krajów europejskich, stowarzyszenie wybrało Niemcy, które po upadku muru berlińskiego odbudowywały na nowo swoją państwową i duchową tożsamość. Spotkanie odbyło się na stadionie w Essen i było transmitowane do 140 miejsc przekazu głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Mówcą był Billy Graham, a w akcję zaangażowało się wiele kościołów i wspólnot chrześcijańskich różnych wyznań.

Organizatorzy zaplanowali ProChrist jako wydarzenie jednorazowe, jednak niemieccy współpracownicy postanowili ją kontynuować, a stowarzyszenie Billego Grahama zgodziło się na jej przejęcie. Polska, obok Niemiec, Austrii i Szwajcarii, jest krajem, w którym wieczory ProChrist odbywają się nieprzerwanie od 1993 roku.Od 1997 koordynatorem akcji w Polsce jest Centrum Misji i Ewangelizacji. ProChrist odbyło się kolejno w Lipsku (1995), Norymberdze (1997), Bremie (2000) i w Essen (2003). W marcu 2006 roku około 1,5 miliona ludzi w 1250 miejscach odbioru z 20 krajów Europy mogło przeżywać spotkania ProChrist transmitowane z monachijskiej hali olimpijskiej.
Całe to „przedsięwzięcie ewangelizacyjne” miało jeszcze jeden, bardzo istotny aspekt. Aspekt ekumeniczny. Ewangelizacja została przygotowana wspólnie przez naszą Parafię i katolicką wspólnotę „Genezaret”, której bardzo dziękujemy! Zachęceni efektami, mamy nadzieję kontynuować współpracę na polu ekumenicznym.
Chcąc trwać w dziele ewangelizacyjnym, zapraszamy na spotkania tzw. godziny biblijne w każdy wtorek o godz. 18.00, gdzie wspólnie chcemy zgłębiać Boże Słowo, dzielić się wiarą i budować swe życie na Prawdziwym Fundamencie.

  • 0