Poznaniacy śladami Lutra

150 150 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu

Październik to miesiąc szczególny. Dla nas luteranów przede wszystkim dlatego, że kierujemy wtedy nasze myśli w stronę wittenberskiego kościoła zamkowego na drzwiach, którego ks. dr Marcin Luter przybił swoje 95 tez. Z tego powodu parafia w Poznaniu postanowiła szczególnie uczcić tą 492. już rocznicę wielkiego dzieła reformacji. W tym miesiącu odbędzie się kilka spotkań mających na celu przypomnienie reformacyjnej spuścizny, zarówno naszym parafianom jak i szerszej ekumenicznej społeczności naszego miasta.
Pierwszym wydarzeniem, w którym uczestniczyła ponad 40 osobowa grupa parafian z Poznania i okolic, była wycieczka śladami Marcina Lutra, w dniach 3-4 października br. Wyjazd zaplanowaliśmy bardzo wcześnie bo już na godzinę 2.00 w nocy, tak aby z samego rana rozpocząć zwiedzanie. Mimo, że zmuszeni byliśmy do spędzenia nocy w autobusie, to i tak wszyscy cieszyli się, że mogą pojechać w tak ciekawą podróż. Dzięki temu, a także niezwykle wygodnemu autokarowi szczęśliwie i komfortowo dotarliśmy około godziny 9.00 rano do Eisleben.  To małe, urokliwe miasteczko stało się początkiem naszej wycieczki ponieważ tu w 1483 roku przyszedł na świat nasz Reformator, ale i tu w 1546 roku zmarł. Z tego powodu odwiedziliśmy muzeum w domu narodzin Lutra i pobliski kościół, w którym został ochrzczony. Później udaliśmy się do kościoła gdzie wygłosił swe ostatnie kazania, a także domu, gdzie według tradycji zmarł. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem tych miejsc, jednak był to dopiero wstęp do dalszych doznań.
Pokrzepieni smacznym obiadem w karczmie, w której serwuje się lokalne przysmaki, udaliśmy się w dalszą podróż do Eisenach, gdzie znajduje się wspaniały, wpisany na listę zabytków UNESCO zamek Wartburg. Ta przepiękna średniowieczna warownia jest obowiązkowym punktem dla wszystkich podążających śladami Lutra, a to ze względu na to, że właśnie tu ukrywał się w latach 1521-1522 jako rycerz Jerzy i to tu przetłumaczył Nowy Testament na niemiecki. Miejsce to wywarło na nas ogromne wrażenie i w opinii wielu była to najlepsza atrakcja naszej wycieczki. Zamek bowiem pełen jest przepięknie zdobionych sal i pomieszczeń, choć najwięcej uwagi poświęciliśmy słynnemu pokojowi, który służył Lutrowi za mieszkanie. Nasyceni pięknymi widokami i zmęczeni po trudach dnia udaliśmy się do niewielkiego miasteczka nieopodal Wittenbergi ? Dessau, gdzie mieliśmy zarezerwowany nocleg w miejscowym schronisku młodzieżowym. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni warunkami jakie tam spotkaliśmy. Dobry i obfity posiłek oraz przyjemne pokoje pozwoliły nam wypocząć przed kolejnym ciekawym dniem.
Niedzielę w całości poświęciliśmy na zwiedzanie Wittenbergi, której mieszkańcy odegrali tak ważną rolę w dziele reformacji. Zaraz po przyjeździe od razu udaliśmy się do kościoła zamkowego, gdzie wzięliśmy udział w uroczystym dziękczynnym nabożeństwie z okazji Święta Żniw. Dzięki uprzejmości miejscowego księdza, rektora seminarium kaznodziejskiego, mieliśmy okazję odczytać teksty liturgiczne w języku polskim. Dla wszystkich nabożeństwo to było wielkim przeżyciem i nowym doświadczeniem. Wzmocnieni duchowo mogliśmy rozpocząć dalsze zwiedzanie. Muzeum w Czarnym Klasztorze ? domu Lutra, a także kościół miejski wraz z przepięknym ołtarzem Łukasza Cranacha. Widzieliśmy też dom Melanchtona, Bugenhagena i Cranacha. Po dobrym posiłku i obowiązkowych zakupach w licznych sklepach z pamiątkami rozpoczęliśmy podróż powrotną do Poznania.Wszyscy byliśmy niezwykle zadowoleni i żal nam było opuszczać Wittenbergę. Dla nas Luteranów z diaspory odwiedzenia tak ważnych dla naszego Kościoła miejsc było niezwykle istotne. Pozwoliło nam lepiej poznać swoje korzenie, choć trochę przybliżyć te miejsca i czasy, w których odważny mnich augustiański ośmielił się wystąpić przeciw Kościołowi w obronie Ewangelii.
Ta piękna wycieczka na długo zapadnie w naszej pamięci. A my już planujemy kolejną podróż na przyszły rok. Wycieczka do Niemiec była pierwszym z ważnych wydarzeń mających na celu uczczenie tegorocznej Pamiątki Reformacji. W tym roku obchody tego święta będą także ważną częścią Ekumenicznego Święta Biblii w Poznaniu. Z tej okazji przygotowaliśmy pokaz filmu „Luter” w poznańskim Multikinie, panel dyskusyjny „Deklaracja o usprawiedliwieniu 10 lat po” z udziałem ks. bp Mieczysława Cieślara, modlitewne spotkanie „Wigilia Święta Reformacji”, a także uroczyste nabożeństwo w Święto Reformacji.

  • 0