Wykonawcy
Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego oraz Zespół Instrumentów Historycznych
Soliści
Kinga Bukowska – sopran
Weronika Jarzyńska – alt
Jarosław Lorenc – tenor
Wojciech Klupś – bas
Zapraszamy na stronę
Poznańskiego Chóru Kameralnego
www.poznanskichorkameralny.com
oraz na stronę
dyrygenta Bartosza Michałowskiego
www.bartoszmichalowski.com
Muzyka mistrzów baroku
Spróbujemy zagłębić się w wiarę, dylematy i oczekiwania człowieka żyjącego nadzieją na zbawienie. Ze szczególną wnikliwością przyjrzymy się momentowi przejścia z życia doczesnego do wiecznego. Część pierwszą koncertu wypełnią luterańskie chorały Michaela Praetoriusa (1571-1621) oparte na tekstach i melodiach Marcina Lutra oraz psalmie 23 „Pan jest moim Pasterzem„. Ta część opowiada o życiu ziemskim, bezgranicznej wierze, rozmyślaniach o grzechu i wołaniu o pomoc do Boga. W drugiej części zabrzmi jeden z ostatnich utworów mistrza polskiego baroku – Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego (1665-1734) – 4-częściowe Conductus Funebris, czyli „kondukt, obrzęd żałobny” napisany ok. 1733 roku. Jest to swego rodzaju Requiem, muzyczna opowieść o pożegnaniu z życiem doczesnym i przejściu do wieczności. Koncert zwieńczą chorały Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750), z kantat 83, 31 i 147 – do tekstów, traktujących o wielkości Stwórcy, szczęściu przebywania w Jego obecności.
Poznański Chór Kameralny
Zdobywca nagrody L’Orphée d’Or 2015, przyznanej przez Académie du Disque Lyrique w Paryżu oraz nominacji do Fryderyka 2015 za dwupłytowy album z muzyką Pasquale Anfossiego, a także Złotej Płyty za album Dżem Symfonicznie, nagrany z legendarnym polskim zespołem rockowo-bluesowym.
Poznański Chór Kameralny łączy w sobie najlepsze tradycje polskiej chóralistyki oraz pełne pasji, otwarte podejście do sztuki. Znakomite efekty interpretacyjne osiągane dzięki poszukiwaniu najgłębszych źródeł inspiracji pozwalają Poznańskiemu Chórowi Kameralnemu zdobywać uznanie publiczności w kraju i za granicą. Zespół powstał w 2005 roku z inicjatywy Bartosza Michałowskiego – asystenta prof. Stefana Stuligrosza, twórcy słynnego Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki. Doświadczenie dyrygenckie zdobyte podczas koncertów z tym utytułowanym chórem pozwoliło młodemu artyście stworzyć zespół, o który w krótkim czasie zaczęli zabiegać organizatorzy poważnych konkursów i festiwali.
Nagrody
Poznański Chór Kameralny jest laureatem Grand Prix uznanych konkursów chóralnych, zdobywał również liczne nagrody specjalne: za najlepszą technikę wokalną, najlepsze wykonanie muzyki współczesnej, czy dla najlepszego dyrygenta. Był oklaskiwany podczas najbardziej prestiżowych konkursów chóralnych w Marktoberdorf (Niemcy) i Tours (Francja), otrzymał także I Nagrodę i Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Neuchâtel (Szwajcaria).