Wykonawcy koncertu kameralnego

w dniu 20.05.2017 r.

Wykonawcy koncertu kameralnego w dniu 20.05.2017 r.

1024 683 Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu

Sven Erdmann, urodził się w Bremie jako syn organisty, studiował najpierw skrzypce na Wyższej Uczelni Muzycznej, Teatru i Mediów w Hanowerze. W trakcie studiów przeszedł do klasy śpiewu operowego u prof. Gerharda Faulsticha, także na hanowerskiej uczelni. Pierwsze doświadczenia na scenie zdobywał już w czasie studiów, śpiewając małe i średnie partie w Operze Państwowej w Hanowerze. Występował gościnnie m.in. w roli ojca w „Siedmiu Grzechach Głównych” Kurta Weilla czy w roli Landolfa w „Enrico” Manfreda Trojahna. Poza tym śpiewał pod kierownictwem Reinharda Göbla jako Eurimaco w „Powrocie Ulissesa do ojczyzny” Monteverdiego oraz w „Salome” Richarda Straussa. Współpracował również z teatrem w Bremie i w Allee-Theater w Hamburgu. Obecnie w centrum jego artystycznej pracy znajduje się śpiew oratoriów i pieśni. W związku z tym wśród jego najnowszych sukcesów jest program obejmujący „Podróż zimową” Schuberta.

Harald Röhrig uczył się najpierw gry na pianinie, ale w wieku 13 lat, raczej przypadkiem, trafił na organy. Już dwa lata później grał na nabożeństwach w swojej rodzinnej parafii. W czasie służby zastępczej założył pierwszy chór, który bez przerwy prowadzi do dziś. Następnie studiował w Hanowerze ewangelicką muzykę kościelną, w tym u Heinza Henniga (dyrygentura chóralna), Petera Winklera (dyrygentura orkiestrowa), Corneliusa Schneidera-Pungsa (organy) i Theo Altmeyera (śpiew). Od 1997r. zajmuje się zawodowo muzyką kościelną, od 2000r. jest organistą w Seelze-Letter oraz głównym organistą regionalnym w Stadtkirchenverband Hanower, odpowiedzialnym za ewangelickie parafie w Garbsen i Seelze. Prowadzi śpiew chóralny dzieci, młodzieży i dorosłych z tego regionu przy kościele St. Michael, chór gospel „Canto Vivo“ jak i zespół wokalny „vocaLetter“. Oprócz tego, jego praca skupia się na grze na organach w czasie nabożeństw i koncertów, na wspieraniu młodych talentów, na doradztwie jak i na organizacji festiwalu koncertów „Musik in St. Michael Letter“.

Christoph Seifert, l. 46, oddany obojowi od 13 roku życia. W 1998r. otworzył mały warsztat instrumentów dętych drewnianych w centrum Hamburga, między Laeiszhalle, Operą a Filharmonią nad Łabą. Ze względu na prowadzenie własnego biznesu koncertował mniej w ostatnich latach, jednak występował wielokrotnie z muzykami Orkiestry Filharmonii nad Łabą NDR jak i z Orkiestrą 91.

Na koncercie Wiosny Muzycznej zastąpi oboistę P. Michaela Tewesa, którego zna od wielu lat, m.in. z czasów służby wojskowej w korpusie muzycznym nr 1. Są blisko zaprzyjaźnieni, a także z uwagi na fakt, że P. Tewes gra od lat w rodzinnej parafii P. Seiferta (Letter), zastępstwo to ma dla P. Seiferta wielkie osobiste znaczenie i jest dla niego zaszczytem.

Program koncertu w dniu 20.05.2017 r. o godz. 18.00

Antonio Vivaldi (1678-1741)
Sonata na skrzypce obój i organy obligato RV 779

Georg Philipp Telemann (1681-1767)
Zischet nur, stechet, ihr feurigen Zungen TWV 1:1732
Kantata na baryton, obój i basso continuo z „Der Harmonische Gottesdienst“

Jean-Baptiste Loeillet (1680-1730)
Sonata na obój i organy, Op. 3 No. 1

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847)
Sonata na organy d-moll op. 65 Nr. 6 (1845)
Na temat pieśni ks. M. Lutra „Vater unser im Himmelreich“

Josef Gabriel  Rheinberger (1839 – 1901)
Z: 6 Pieśni Religijnych, Op. 157 (1888)
1. Sehet, welche Liebe
2. Ich bin des Herrn
5. Nachtgebet

Johann David Heinichen (1683-1729)
Triosonata c-Moll na obój, skrzypce i organy

  • 1